Zdjęcie wpisu Kawa, ciastko i Kocie oko

Pomeranika czekają na półce na czytanie, a do artykułu o potyczce pod Falkenbergiem w 1630 jakoś nie mogę się zabrać. Ale nie zasypiam gruszek w popiele. Dzisiaj, na wydarzeniu zorganizowanym przez mojego wydawcę - Wydawnictwo Triglav - spotkałem się z czytelnikami w wyjątkowym miejscu. Kawiarnia z książkami "Kamienica w lesie" na ulicy Pocztowej 19 jest doprawdy niezwykła! To miejsce z duszą i historią. Kamienica została zaprojektowana przez czołowego twórcę szczecińskiej secesji Friedricha Liebergesell'a, znanego z projektu jednej z najpiękniejszych kamienic Szczecina przy ulicy św. Wojciecha 1. Kamienica na ul. Pocztowej 19 została oddana do użytku w 1904 jako kamienica czynszowa, a w lokalu, gdzie dzisiaj znajduje się cudowna kawiarnia, prowadzono sklep mięsny. I właśnie ten geschäft wypłynął na wystrój wnętrza, który częściowo zachował się do dzisiaj. Miejsce to zauroczyło Monikę i Konrada Szymaników, którzy niemałym nakładem pracy przywrócili mu blask. Spod warstw farby wydobyli fragmenty zachowanych, ręcznie malowanych kafli secesyjnych i ozdobnego fryzu, przedstawiającego popularny w początku XX wieku motyw holenderski. Odrestaurowali secesyjne odrzwia i zabytkowe drzwi z pięknym, rzeźbionym motywem maków. Podłogę pokrywa oryginalna terakota, jedynie ozdobne żłobienia zostały w części wytarte przez odwiedzających sklepik w ciągu tych kilkudziesięciu lat. Kawiarnię wyposażono w stylu vintage. Charakteru dopełnia piec kaflowy z monumentalną koroną i drzwiczkami z postaciami putt. Stylowe krzesełka, stoliki, ciężki kredens jako kontuar oraz mnóstwo, mnóstwo drobnych przedmiotów, które ucieszą miłośników stylowych staroci. I oczywiście książki!

W takim to wspaniałym otoczeniu i niezwykłej atmosferze rozmawialiśmy z Igorem Górewiczem o "Kocim oku". Towarzyszył nam Michał Brzezicki, mój wspaniały ilustrator, bez którego książka nie była by tym czym jest. Rozmowa chwilami meandrowała w dość odległe rozważania, co mnie bardzo cieszy. Książkę pisałem z myślą o młodzieży, ale udało mi się w nią wpleść wiele symbolicznych wątków, które prowokują do rozważań. W miłej atmosferze, przy kawie i ciastku spędziliśmy wieczór.

Zapraszam serdecznie do książkowej kawiarni "Kamienica w lesie". To będzie idealne miejsce by rozpocząć lekturę "Kociego oka".

Zdjęcia z wydarzenia możecie zobaczyć na stronie FB Wydawnictwa Triglav.